WordPress Blog Kullanıcıları İçin Gerekli 10 Eklenti

WordPress kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri, bloglarına uygun eklentileri bulmak. WordPress, tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş bir hizmettir. Domain ve hosting sahibi olan herkes WordPress Bloğu kurabilir. Basit arayüze sahip olmasına rağmen oldukça kişiselleştirmeye açık bir yazılımdır. WordPress bloğunuza, ne kadar fazla eklenti kurarsanız siteniz o zaman zorlanacaktır. Bu yüzden eklenti seçimlerine oldukça dikkat etmeli. Site performansına etki etmeyen eklentiler seçilmelidir. Kendi bloglarımızda kullandığım, ihtiyaç duyulabilecek olan eklentilere bu sayfada yer verdik.

1. WP Fastest Cache

Artık sitelerin tasarım ve içeriği kadar açılış hızı da önemlidir. Yavaş açılan ve yavaş gezinti deneyimi sunan sitelerde ziyaretçiler zaman geçirmeyi sevmez. WP Fastest Cache eklentisi site sayfalarını sunucu önbelliğine alarak çok daha hızlı şekilde ziyaretçilere ulaştırır. Bu sayede hem sunucuya binen yük azalır hem sayfalarınız çok daha hızlı gezinti deneyimi sunar.

2. WP-Optimize

WordPress bloğunuzun veri tabanında binlerce gereksiz veri bekliyor olabilir. Yükleyip kaldırdığınız eklentiler, otomatik kaydedilmiş taslaklar, gereksiz klasörüne düşen yorumlar vs veri tabanında gereksiz şekilde yer kaplar. Bunlardan kurtulmanın en basit yöntemi WP-Optimize eklentisidir.

3. TinyMCE Advanced

WordPress bloğunuzda yazım için kullandığınız editörü TinyMCE ile değiştirerek daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Standart metin editörüne göre daha fazla özelliğe sahiptir. En büyük özelliğiyse sadece kullanmak istediğiniz özellikleri editöre ekleyerek, çok daha sade bir editöre sahip olabilmektir.

4. Akismet Anti-Spam

WordPress bloğunu kurunca otomatik olarak gelen bu eklentiyi aktif etmediyseniz, mutlaka aktif etmenizi öneririm. Bu eklenti sayesinde tüm spam yorumlardan kurtulup, sadece gerçek kullanıcı yorumlarını görürsünüz.

5. Broken Link Checker

Eğer büyük bir bloğa sahipseniz, sitenizde mutlaka işlevini yitirmiş linkler olacaktır. Artık çalışmayan bu linkleri tek tek tespit etmek oldukça zorlayıcı ve zaman alan iştir. Bu işi sizin için yapabilecek bir eklenti varken zaman harcamanıza hiç gerek yok.

6. UpdraftPlus – Backup/Restore

Site yedekleriniz otomatik olarak alınıyor olabilir. Ancak yine de işinizi sağlama alıp UpdraftPlus eklentisi ile belirli periyotlarla otomatik olarak veritabanı ve FTP yedeği alıp bunları ücretsiz olarak cloud hesabınıza yedekleyebilirsiniz. Onedrive ve Google drive dahil bir çok cloud siteye otomatik olarak yedekleme talimatı verebilirsiniz.

7. All In One WP Security

WordPress bloglar, açık kaynak kodlu sistemlerdir. Bu yüzden bir çok hacker’ın hedefi olabilirsiniz. En sık hack yöntemi, wordpress admin paneline girmeye çalışmaktır. Özellikle yurt dışı kaynaklı saldırılarda, admin paneline binlerce giriş denemesi oluyor. Bu tarz saldırıların önüne geçmek, site güvenliğini arttırmak için All in one WP security eklentisi bir çok güvenlik önlemi seçeneği sunuyor.

8. All In One SEO Pack

Google’da yükselmek için içerik kadar seo da önemlidir. Bu işin en iyisi olduğunu düşündüğüm All in one Seo pack eklentisine de bloğunuzda yer vermenizi öneririm.

9. Webcraftic Robin image optimizer

Bu eklenti yeni keşiflerimden biri. Site hızı için görsel sıkıştırmak oldukça önemlidir. Bunu manuel olarak yapabilirsiniz ancak bir kaç yıllık bir WordPress bloğunda binlerce fotoğraf olabilir. Tüm görselleri tek tek sıkıştırmak aylarınızı alabilir. Smush tarzı görsel sıkıştırma eklentilerinin neredeyse hepsini denedim. Bu eklenti kadar iyi sonuç veren, tamamen ücretsiz şekilde sıkıştırma yapan eklenti bulamadım. 6 bin küsür görseli bulunan siteyi yaklaşık 1 günde %40’a yakın sıkıştırdı. Bana tamı tamına 250 MB’lık alan tasarrufu sağlamanın yanına, sayfa boyutlarını da düşürerek, sayfa açılış hızını da arttırmış oldu.

10. Yet Another Stars Rating

Derecelendirme eklentisi olan Yet anathor stars rating eklentisi, sadece site içerisinde sayfa kalitesini göstermiyor. Google’da bu değerlendirmeye notunu arama sonuçları içerisinde sizin sitenizle birlikte gösterdiği için siteyi arama sonuçlarında daha göze çarpıcı hale getiriyor.

İsteğe bağlı olarak ziyaretçiler de derecelendirme yapabilirken, sadece yöneticilerin derecelendirme yapmasına da izin verebilirsiniz.

Ayrıca diğer WordPress eklentilerine göz atmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
https://tr.wordpress.org/plugins/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir