Türkiye’de Kullanılan Fiş Tipi Nedir?

Aliexpress’teki fiş tipi seçenekleri hakkında buradaki yazımda bilgi vermiştim. Türkiye’de kullanılan fiş/priz tipi de oldukça fazla soruluyor.

Türkiye’de 2 çeşit fiş tipi kullanıyor. Bu 2 tip fiş birbiriyle uyumludur. Türkiye’de C ve F tip olarak adlandırılan, topraklı ve topraksız olmak üzere 2 çeşit fiş tipi kullanılmaktadır. Duvardaki prizler F tip olan topraklı prizlerdendir. C tip topraksız fişler de bu prizlere uymaktadır. (Görselde sağ üstteki standart topraklı prizdir. Görseldeki 3 tip fiş ise bu prizle uyumludur.)

C tip fişlerde topraklama bulunmaz. Düşük güçlü, masa lambası, şarj aleti, radyo gibi elektrikli aletlerde daha çok tercih edilir.

F tip fişlerin dış kısmında topraklama soketi de bulunmaktadır. Yüksek güç kullanan veya hassas elektronik ürünlerde E tip topraklı fiş tercih edilir. Türkiye’de kullanılan elektrikli eşyalar genellikle F tip fiş kullanır.

Türkiye’deki şehir şebekesi 220-240 volt, 50 hertz frekansla çalışır.  Aşağıdaki görselden C ve F tip prizleri görebilirsiniz.

C TİP PRİZ (cee 7/16)

F TİP PRİZ (cee 7/4)