En İyi 10 Kore Tarih Dizisi

 

Son dönemde oldukça popüler olan  Kore kültürü ve Kore dizileri hayranları için, en iyi 10 Kore yapımı dizileri sizler için listeledik.

1. FAİTH (신의)/ 9.1 IMDB

Dizi, Goryeo döneminden bir savaşçı ( Lee Min Ho) ile günümüzden Goryeo dönemine giden bir kadın doktorun (Kim Hee Sun) arasındaki zaman ve mekan dinlemeyen aşklarını anlatmaktadır.

2. SİX FLYİNG DRAGONS (육룡이 나르샤)/ 8.9 IMDB

Dizi, Joseon döneminde merkezi bir figür olan Lee Bang-Won (Yoo Ah In) ile 6 kişinin hırslarını ve başarı hikayelerini anlatmaktadır.

3. MR. SUNSHİNE (미스터 션샤인) / 8.8 IMDB

Dizi, 1900’lü yılların başında, Kore’nin Japon işgali döneminden önce geçmektedir. ABD’nin 1871 tarihinde Joseon’daki seferi sırasında, Joseonlu bir çocuk bir Amerikan savaş gemisi tarafından kurtarılır ve Amerika’ya götürülür. Bir yetişkin olduğunda Joseon’a geri döner. Burada bir Amerikan askeri olarak konuşlandırılır ve bir aristokrat aileden gelen kadına âşık olur.

4. 100 Days My Prince (백일의 낭군님)/ 8.7 IMDB

Dizi, aniden ortadan kaybolan Joseon’un veliaht prensi (Do Kyung Soo) etrafında dönmektedir. Geçirdiği bir kaza sonucunda hafızasını kaybeden veliaht prens sarayın dışında yüz gün geçirir ve bu yüz gün boyunca sarayın dışında bir sivil olarak yaşar.

5. KİNGDOM (킹덤) /8.6 IMDB

Dizi, ölen Joseon Kralının dirilmesinden sonra bilinmeyen salgın bir hastalığın tüm ulusa yayılmasını konu almaktadır. Veliaht Prens Lee Chang (Ju Ji Hoon), bu hastalığının nedenini araştırmaya başlar.

6.  Bridal Mask (각시탈) / 8.6 IMDB

Güney Kore’nin Japon sömürge döneminde, Japonlara karşı mücadele içerisinde olan ve savaş sanatları konusunda becerikli Lee Kang To’nun (Joo Won) hikayesi anlatılmaktadır.

7. Empress Ki (기황후)/ 8.5 IMDB

Dizi, Cengiz Han’ın kurduğu Yuan Hanedanlığına 37 yıl hükümranlık eden ‘Demir Leydi’ İmparatoriçe Ki’nin hayatı ile ilgilidir. Goryeo’da (Kore) doğan fakat Yuan İmparatorluğunda yaşayan ve imparatoriçe mevkisine yükselen, İmparatoriçe Ki’nin ( Ha Ji Won) sevgisini ve mücadelesini anlatır.

8. The Phantom Thief‎ (일지매) /8.3 IMDB

Ryung (Lee Joon Gi) gündüzleri pazaryerinde gangsterlik yapmaktadır. Geceleri ise yoksullara yardım etme amacıyla hükümet yetkililerini soymaktadır. Her soygundan sonra çaldıklarının yerine erik çiçeği bırakır. Halk onu sadece Iljimae olarak bilir. Bong (Lee Young Ah) iyi bir dövüşçüdür ve Ryung’u sevmektedir. Eun-Chan (Han Hyo Joo) ise bir soylunun kızıdır ve iljimae ile karşılaştıkları günden beri onu sevmektedir.

9. Dong Yi (동이) / 8.2 IMDB

Dizi, daha sonra Choi Suk-Bin (Han Hyo Joo) adını alan Dong-Yi’nın hayatını anlatmaktadır. Saray orkestrasında hizmetçi olarak çalışan Dong-Yi, Kral Sok-Jong’un (Ji Jin Hee) cariyesi Jang Hee-Bin’i (Lee So Yeon) zor bir durumdan kurtarır. O günden sonra Kral Sok-Jong, Dong-Yi’ya yavaş yavaş aşık olmaya başlar. Bu durum bir gün Kraliçe olmak isteyen Jang Hee-Bin’in hiç hoşuna gitmez ve Dong-Yi’yı ortadan kaldırmak için elinden geleni yapar.

10. Hwarang (화랑) / 8.2 IMDB

Silla Krallığı döneminde, “Hwarang” (“Beautiful Knights” / “Güzel Savaşçılar”) adı altında genç erkek savaşçılardan oluşan elit bir grubu anlatmaktadır. “Hwarang” atçılık ve kılıç kullanmaktaki fiziksel yeteneklerinin iyi olmasının yanında mükemmel görünüşleri ile de tanınmaktadırlar.

En çok arananlar
En iyi kore dizileri,
En iyi kore tarih dizileri,
Korece diziler.