En Çok Satılan 3D Yazıcılar

Bu yazımızda Türkiye’de de oldukça popüler durumda olan 3D yazıcılara yer verdik. Hobi veya iş amaçlı, bir çok alanda kullanımı yaygınlaşan 3D yazıcıların en çok satılanlarını sizler için listeledik. En çok satılan 3D yazıcıların tümünü görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

En çok satılan 3D yazıcılar listesi Aliexpress verilerine göre yapılmıştır. Önceki dönemlerde çok satan, ancak artık satışı bulunmayan cihazlar bu listede yer almamaktadır.

Banggood üzerinden en çok satılan 3D yazıcıları incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

3D Yazıcı Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaklaşık 2 yıldır 3D yazıcı kullanıcısı olarak tercih yaparken dikkat etmeniz gerekenlere kısaca değinmek istedim. 3D yazıcı konusu okuyarak öğrenebileceğiniz bir şey değildir. Ben size sadece dikkat etmeniz gereken şeyleri belirteceğim. Siz sorunlarla karşılaştıkça araştırarak veya deneme yanılma yaparak 3D yazıcınızı öğreneceksiniz. 3D yazıcı alırken, en ucuz modele kaçmamaya çalışın. Daha sonradan 3d yazıcınızda yükseltmeler yapma ihtiyacı duyarsınız ve daha yüksek maliyet çıkar.

Alacağınız cihazı, almadan önce mutlaka detaylı olarak araştırın. Anakart, ısıtıcı tabla, miller, tekerler ve kızaklar arıza veya aşınma durumunda kolaylıkla bulunabilir olmalıdır. Ayda 1-2 defa çalıştırılan makinelerde bu parçaları sık sık değiştirmek gerektirme de aktif olarak çalışan makinelerde belirli aralıkla aşınma ve arıza meydana gelebilmektedir. TR’den yedek parça desteğini bulabileceğiniz modeller bu tarz sorunları hızlıca çözmenizi, cihazdan soğumamanızı sağlayacaktır.

Kronik Sorunlar

Çoğu 3D yazıcının kronik sorunları olabiliyor. Basit problemleri olan modellerin yanı sıra, ilk defa 3D printer ile tanışan birini bu hobiden soğutacak problemlere sahip bir model tercih ediyor da olabilirsiniz. Bu yüzden yazıcıyı almadan önce 3D yazıcı gruplarını mutlaka takip edin. Şuana kadar ticari amaç taşımayan 3D yazıcı grubuna denk gelmedim. 1’e aldığını 3’e satmaya çalışanların eline düşmemeye dikkat edin.

Şasinin Önemi

3D yazıcılarda şasi çok önemlidir. Akrilik şasiye sahip yazıcılar titreşimden fazla etkilenir. Güzel baskılar almak istiyorsanız profil veya saç yazıcılara yönelmenizi öneririm. 3 tip yazıcıdan da kullanmış biri olarak profil şasili yazıları tercih ettiğimi belirtmeliyim. Örnek: Ender 3 / Ender 3 pro 3d yazıcılarının şasilerine bakabilirsiniz. Titreşimden az etkilenir, daha yüksek baskı hızıyla daha kusursuz baskılar alabilirsiniz.

Filament (Hammadde) Seçimi

Filament seçimi de çok önemlidir. Yazıcıyı araştırdığınız kadar hangi tip filament kullanacağınızı da araştırın. Türkiye’de en yaygın PLA filament kullanılmaktadır. Hem ekonomik hem baskı almak kolaydır. Düşük nozul ve tabla sıcaklıklarıyla kusursuz baskılar almak mümkündür. Kokusuz ve sağlığa zararı olmadığı için çok tercih edilir. Ancak ısı dayanımı ve sertliği çok yüksek olmadığı için her alanda kullanılamaz. Ev içinde kullanacağınız, yüke binmeyen süs eşyaları için ideal olabilir. Dış mekanda ve güneş altında performansı çok düşüktür. Ben dış mekan kullanımı için ABS filamentin geliştirilmişi olan ABS+ filamentleri tercih ediyorum. Zımpara+boya ile ömürlük parçalar haline gelebiliyor. ABS filamenti basmak daha zordur. İlk deneyiminizin ABS ile olmasını önermiyorum. Hobiden soğumanıza bile sebep olabilir. Mükemmel kalibrasyon, güzel ısıtma, hava sirkülasyonu olmayan ortam gibi ihtiyaçları vardır. Filamenti Türkiye’den almanızı öneririm. Yurt dışında filament fiyatları yüksektir. Ben tercihimi Esun markasından yana kullanıyorum. Esun’un filament çeşitliliği de çoktur. İhtiyaçlarınıza uygun filament seçebilirsiniz.

En Çok Satılan 3D Yazıcılar

1.Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı

Ender 3 Pro 3D yazıcı, hem Türkiye hem Dünya genelinde en çok tercih edilen 3D yazıcıdır. 22x22x25 cm yazma alanına sahiptir. Isıtıcılı tablaya sahiptir. ABS filament ile baskı almak mümkündür. Başlangıç için tercih edebileceğiniz modellerdendir. Elektrik kesintisi sonrasında baskıya kaldığı yerden devam edebilme özelliği bulunmaktadır. Nozul 255 dereceye, tabla 110 dereceye kadar ısıtılabilir.

Detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ender 3 Pro 3D yazıcı Banggood’da da satılmaktadır. Buraya tıklayarak Banggood üzerinden inceleyebilirsiniz.

2.Creality Ender 3 3D Yazıcı

Bu modeli tanıtmadan önce Ender 3 ile Ender 3 Pro’nun farklarına değinmek gerekiyor.

Ender 3 Pro’da,

  • Y ekseni yani tablanın gidip geldiği profilin kalınlığı daha fazladır.
  • Slim trafoya sahiptir.
  • Manyetik tabla sayesinde baskılar daha kolay sökülebilir.

Ender 3 Pro 3D yazıcının bir alt versiyonudur. Pro ile düz model arasında çok az farklılık vardır. Genellikle 2 model arasında 20-30 dolar arasında fiyat farkı olmaktadır. Bunlar dışında Pro modeli ile aynı baskı alanı ve ısıtıcılı tablaya sahiptir. Elektrik kesintisi sonrasında baskıya kaldığı yerden devam edebilme özelliği bulunmaktadır. Nozul 255 dereceye, tabla 110 dereceye kadar ısıtılabilir. Ben de bir Ender 3 kullanıcısı olarak Ender 3 3D yazıcıyı önerebilirim.

Detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ender 3 3D yazıcı Banggood’da da satılmaktadır. Buraya tıklayarak Banggood üzerinden inceleyebilirsiniz.

3.TEVO Tarantula Pro 3D Yazıcı

Tevo 3D yazıcılar, Ender’den sonra en çok tercih edilen modeldir. Genelde 3D yazıcı seçiminde hep Ender 3 Pro ile Tarantula Pro modelleri arasında kalınmaktadır. 2 modeli araştırıp, size daha cazip gelen modeli tercih etmelisiniz. 2 cihaz özellik bakımından birbirine oldukça yakındır. 235x235x250 mm baskı alanına sahiptir.

Detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ender 3 3D yazıcı Banggood’da da satılmaktadır. Buraya tıklayarak Banggood üzerinden inceleyebilirsiniz.

4.FLSUN QQ Delta 3D Yazıcı

Türkiye’de çok fazla kullanıcısı olmayan modellerdendir. Delta tip yazıcılar daha yüksek hızlarda, daha iyi baskı alabiliyor. Ancak başlangıç için pek tavsiye edilmiyor. Dokunmatik ekran, elektrik kesintisi sonrası baskıya devam etme, titan extruder, otomatik yatak ayarı gibi oldukça başarılı özelliklere sahip. Ancak fazla kullanıcısı olmadığı, yeterli desteğin zor bulunabileceği gibi sebeplerden dolayı yeni başlayanlar için zorlayıcı bir model olabilir.

Detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ender 3 3D yazıcı Banggood’da da satılmaktadır. Buraya tıklayarak Banggood üzerinden inceleyebilirsiniz.

5.Ender 5 3D Yazıcı

Ender’in en son çıkardığı modellerdendir. Bu tip yazıcılar stabilite konusunda bence en başarılı 3d yazıcılardandır. 22x22x30cm baskı alanına sahiptir.  Nozul 260 dereceye, tabla 100 dereceye kadar ısıtılabilir. 100 derecelik tabla sıcaklığına 5 dakikada ulaşılabileceği belirmiş. Bu süre için çok iyi diyebilirim. 12v ısıtıcı tablaya sahip farklı marka 3d yazıcı ile 95 derecelik tabla sıcaklığına 16 dakikada ulaşabiliyorum. Elektrik kesintisi sonra baskıya devam etme özelliği bulunmaktadır. MK10 extruder kullanılmaktadır.

Detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ender 3 3D yazıcı Banggood’da da satılmaktadır. Buraya tıklayarak Banggood üzerinden inceleyebilirsiniz.